Tekorten aan middelen voor chemokuren: wat betekent dit voor patiënten met kanker?
Auteur: Erik Jonk - www.metronieuws.nl/lifestyle/fit-gezond
Een medewerker van de afdeling oncologie.
Foto: ANP / Marco de Swart.
iekenhuizen maken zich zorgen over de beschikbaarheid van verschillende soorten middelen die de basis vormen voor chemokuren. Dat blijkt uit een rondgang van het televisieprogramma Stand van Nederland: Wereld op Scherp van Omroep WNL. De tekorten hebben gevolgen voor een kleine groep patiënten met kanker.
In een aantal ziekenhuizen moesten artsen door te weinig middelen voor chemokuren voor een kleine groep patiënten een minder effectieve behandeling voorschrijven.
Vorige maand was er al nieuws over kosten voor de kankerzorg. In 2024 waren die vier keer zo hoog dan twintig jaar geleden.
Ziekenhuizen met een tekort aan middelen voor chemokuren:
De redactie van het tv-programma (vanavond op tv) maakte een rondgang langs Antoni van Leeuwenhoek (Amsterdam), Isala (Zwolle), het Jeroen Bosch ziekenhuis (Den Bosch), het Erasmus MC (Rotterdam), het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) en het Maastricht UMC. Al deze ziekenhuizen geven aan dat ze afgelopen jaar een of meerdere keren een tekort aan oncolytische middelen hebben gehad.
Longarts Anthonie van der Wekken van het UMCG verwijst naar het ernstige tekort aan etoposide, dat afgelopen zomer een probleem vormde voor ziekenhuizen. Dit middel wordt veel gebruikt bij de bestrijding van longkanker. „We hebben toen moeten kiezen welke patiënten we konden behandelen. Voor andere patiënten moest een nieuw behandelplan worden opgesteld met middelen die minder effectief zijn.”
De Tekst gaat verder onder de Foto:
:format(jpeg):background_color(fff)/https%3A%2F%2Fwww.metronieuws.nl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2023%2F12%2FANP-479645768.jpg)
Het Erasmus MC in Rotterdam.
Ziekenhuizen lossen de problemen nu nog zelf op:
Middelen chemokuren zelf produceren:
‘Maken ons zorgen’
Meer weten over gezondheid? In deze stukken helpen we je op weg:
- om het risico op dementie te verlagen. Volgens een klinisch neuropsycholoog is een geneesmiddel voor Alzheimer nog lang niet in bereik. Wel tipt hij dingen die je kunt doen
- Soms eet of gebruik je jarenlang een product, waar je ineens een allergie of intolerantie voor ontwikkelt. Hoe kan dat?
- Er zijn apparaten waarmee mensen, ook zij die kerngezond zijn, 24/7 hun bloedsuiker kunnen meten. Heb je daar iets aan?
- Iedereen is tegenwoordig moe. Misschien jij ook wel, misschien zelfs meer dan normaal. We spraken een expert over de o orzaken van (toenemende) vermoeidheid.
Bron: www.metronieuws.nl