Gratis, eenvoudig en levensreddend: doe mee aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker.

04-03-2025 08:48

 

 

 

 

Baarmoederhalskanker kan vroeg worden opgespoord. Vanaf 30 jaar krijgen vrouwen een uitnodiging voor het bevolkingsonderzoek. De drempel om mee te doen is met de komst van een zelfafnameset flink afgenomen.

 

Elk jaar krijgen ongeveer negenhonderd vrouwen in Nederland de diagnose baarmoederhalskanker. Gelukkig kan deze ziekte in een vroeg stadium worden opgespoord en zelfs worden voorkomen. Daarom ontvangt iedere vrouw vanaf haar dertigste een uitnodiging voor het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker.

 

We spraken hierover in de Week van de Zeldzame Kankers met prof. dr. Ruud Bekkers, gynaecoloog-oncoloog in het Catharina Ziekenhuis en hoogleraar aan de Universiteit Maastricht. Over het belang van deelname in zes quotes.

 

 

HPV:

“Baarmoederhalskanker wordt veroorzaakt door het humaan papillomavirus (HPV). Er zijn vrouwen die zijn gevaccineerd, maar zij lopen nog steeds een restrisico. De andere helft van de vrouwen is niet gevaccineerd en loopt dus een hoger risico. Daarom is het zo belangrijk dat álle vrouwen meedoen aan het bevolkingsonderzoek.”

 

 

Risico:

“De eerste uitnodiging komt als je 30 jaar bent. Dit is niet zomaar gekozen. Je kunt op jonge leeftijd al baarmoederhalskanker krijgen, vooral tussen je 30ste en 45ste. Maar er is een misverstand dat ik graag uit de wereld wil helpen: het risico op baarmoederhalskanker blijft ook op latere leeftijd even groot. Daarom is het belangrijk om bij elke uitnodiging opnieuw mee te doen.”

 

 

Zelfafnameset:

“Vrouwen kunnen op twee manieren meedoen: via een uitstrijkje bij de huisarts of met een zelfafnameset. Sinds 2017 is de zelfafnameset beschikbaar, en deze wordt sinds 2023 direct toegestuurd met de uitnodiging voor 30-jarigen. Dat heeft gezorgd voor een stijging in de deelname. Liefst 5 van de 6 30-jarige vrouwen die meedoen aan het bevolkingsonderzoek, kiezen voor deze methode.”

 

 

Problemen opgelost:

“We zagen uit onderzoek dat er twee belangrijke redenen waren waarom vrouwen niet meededen. De eerste is angst en schaamte; veel vrouwen vinden het vervelend om zich uit te kleden bij de huisarts en vrezen pijn bij het uitstrijkje. De tweede reden is praktisch: veel vrouwen hebben een druk leven met werk en kinderen, waardoor het maken van een afspraak niet altijd lukt. De zelfafnameset lost beide problemen op. Je kunt de test thuis doen, op een moment dat jou uitkomt, en je hoeft je niet uit te kleden voor een arts.”

 

 

Veilig zijn:

“Als er geen HPV wordt gevonden, hoef je pas bij de volgende ronde weer mee te doen. Wordt er wel HPV aangetroffen (dat is bij 1 op de 10 vrouwen), dan moet je alsnog een uitstrijkje laten maken. De andere 9 vrouwen weten dat ze veilig zijn en kunnen wachten op de volgende uitnodiging.”

 

 

Doe mee!

“Baarmoederhalskanker ontwikkelt zich langzaam, dus als je op tijd meedoet aan het bevolkingsonderzoek, kun je jezelf beschermen. Dit onderzoek is gratis, eenvoudig en kan je leven redden. Mijn oproep aan alle vrouwen is: doe mee! Zoals ik eerder ook een oproep deed aan ouders: laat je zoon en dochter vaccineren tegen HPV. Want het is een eenvoudige stap die de kans op baarmoederhalskanker bij jonge vrouwen met 88% vermindert.”

 

 

Wil je meer weten? Kijk dan op: