9 op de 10 jongvolwassenen met kanker zijn 5 jaar na diagnose nog in leven.

27-02-2025 08:44

 

 

Auteur: Ine Philippe - .vrt.be

 

 

Lissandry (28) kreeg 4 jaar geleden de diagnose van leukemie, en is intussen al 3 jaar in remissie

 

 

 

 

9 op de 10 jongvolwassenen die kanker krijgen, zijn 5 jaar na hun diagnose nog in leven. 15 jaar na de diagnose zijn dat er nog meer dan 8 op de 10. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Kankerregister. Maar hoewel de overlevingskans heel hoog is, blijft de impact van kanker ook heel groot. "Mijn hele leven is overhoop gehaald, en ik draag daar nog altijd de gevolgen van", vertelt Lissandry (28). 

 

In ons land krijgen elke dag 5 jongvolwassenen tussen de 16 en 35 jaar te horen dat ze kanker hebben. Daarmee blijft kanker bij jongvolwassenen vrij zeldzaam. Bij mensen ouder dan 36 zijn er ongeveer zo'n 200 kankerdiagnoses per dag. 

 

Bovendien zijn de overlevingskansen bij jongvolwassenen met kanker hoog: 9 op de 10 jongvolwassenen die kanker krijgen, zijn 5 jaar na hun diagnose nog in leven. 15 jaar later zijn dat er nog meer dan 8 op de 10.

 

Bart Van Gool van het Kankerregister benadrukt wel dat het gaat om gemiddelde cijfers. "Ze doen geen uitspraak over de situatie van individuele patiënten." Bovendien zullen de overlevingskansen ook sterk afhangen van het type kanker.

 

"De meest frequente kankers bij jongvolwassenen, zoals teelbalkanker en schildklierkanker, hebben over het algemeen een zeer goede prognose. Longkanker zit dan weer aan de andere kant van het spectrum: van die groep is na 5 jaar helaas nog maar 50 procent in leven."

 

 

Weerbare groep en betere therapieën:

"Het gaat om een jonge populatie die bijzonder weerbaar is. Zij hebben over het algemeen weinig andere ziektes, wat bij ouderen vaak anders is", legt Van Gool uit. "Dat maakt ook dat ze voor heel veel soorten therapie in aanmerking komen."

 

Bovendien is er volgens Van Gool de laatste jaren ook een hele evolutie geweest naar steeds meer gericht therapieën en precieze diagnoses. Bovendien heeft ook de opmars van de immuuntherapie, dat het afweersysteem van de patiënt versterkt om de kanker aan te vallen, zeker een rol gespeeld in de steeds betere overlevingscijfers.

 

 

Grote impact bij jongvolwassenen met kanker:

Kanker bij jongvolwassenen mag dan wel zeldzaam zijn, voor de mensen die er mee geconfronteerd worden is de impact bijzonder groot. Dat horen we ook bij Lissandry (28). Zij kreeg 4 jaar geleden leukemie. Lissandry is nu bijna 3 jaar kankervrij, maar ze heeft een zwaar traject achter de rug met chemo, immuuntherapie en een stamceltransplantatie.

 

Lissandry was tijdens haar behandeling vooral bezig met overleven, vertelt ze. "Je schakelt over naar een overlevingsmechanisme en je hebt geen tijd om daarbij stil te staan. Je doet gewoon wat de artsen zeggen."

 

"In het begin was ik zo moe en had ik geen besef van de dagen die voorbijgingen. Ik moest ook niet veel denken op dat moment. Maar ik weet wel dat ik ook moeilijke periodes heb doorgemaakt. Er waren momenten waarbij ik het niet meer zag zitten en gewoon wou stoppen."

 

Lissandry is al 3 jaar in remissie. Maar toch heeft ze niet het gevoel dat alles nu achter de rug is. "Mijn leven is helemaal overhoop gehaald, en ik draag daar nog altijd de gevolgen van door alle bijwerkingen die ik nog steeds heb. Ik heb wel goede dagen, maar de slechte dagen zijn nog heel aanwezig in mijn leven."

 

 

Mijn leven is helemaal overhoop gehaald, en ik draag daar nog altijd de gevolgen van

Lissandry.

 

 

Lissandry heeft ook veel schrik dat ze nog eens ziek zou worden of een complicatie oploopt. "Maar waar ik het meeste schrik voor heb, is dat ik een nieuwe behandeling niet meer zou willen aannemen. Het is zo traumatisch geweest. Ik heb schrik dat als ik nog eens zo ernstig ziek zou zijn, ik dat mentaal niet meer zou aankunnen."

 

 

Lichaam is de baas:

De impact die kanker heeft op je lichaam is volgens Lissandry niet te onderschatten, zelfs wanneer je in remissie bent. "Mijn lichaam is de baas, en ik kan niets anders dan gehoorzamen. Ik wil nog zo veel meer doen, maar het gaat niet meer." 

 

 

Lissandry zet zich ook in voor haar lotgenoten. In 2023 ging ze met de stichting jongeren en kanker op 5-daagse zeilreis.

 

 

 

 

Lissandry studeerde nog toen ze te horen kreeg dat ze kanker had. Die studies heeft ze niet kunnen afmaken. Ooit zou ze graag opnieuw studeren, maar dat gaat nu nog niet. "Qua concentratie is dat nog heel moeilijk. Ik kan me niet voorstellen dat ik nog 3 uur in de les zou kunnen zitten. Dat maakt het heel moeilijk om weer te starten."

 

Door haar ervaringen te delen wil Lissandry mensen informeren en sensibiliseren. "Ik wil lotgenoten laten weten dat ze er niet alleen voor staan, en eigenlijk een beetje een gids zijn voor hen. Zo kan ik toch nog een positieve bijdrage leveren."

 

Voor lotgenoten heeft Lissandry nog 1 boodschap: "Wees niet te streng voor jezelf, en vraag hulp als je hulp nodig hebt. Ik heb het daar zelf heel moeilijk mee gehad. Soms vergeet ik alles wat ik heb doorlopen en van waar ik kom. Dus wees extra lief voor jezelf."

 

 

 

Heb je als (ex-)patiënt of naaste een vraag, verhaal of probleem? 

 

De Kankerlijn van België is bereikbaar op het gratis nummer 0800 35 445, via mail  of chat.

 
 
 
 
Bron: www.vrt.be